Xamarin Nedir?

Xamarin, farklı mobil platformlar için Native uygulama geliştirmek isteyenlere cross-platform çözüm sunan bir platformdur. Xamarin sayesinde Visual Studio ve C# dilini kullanarak Android, iOS ve Windows Phone uygulamaları geliştirebilirsiniz.

Xamarin ile 2 şekilde kod geliştirilebilir.

1. Traditional Xamarin: C# ile platforma özel ios, android gibi proje geliştirilmesine sağlar. Yani android için traditional proje açarsanız sadece android için geliştirme yapmış olursunuz.

2. Xamarin Forms: Tek katman kod ile tüm platformlara uygulama geliştirmeyi sağlar. Yani bir kez kod yazarsınız projenizde ki bütün platformlar için uygulama geliştirmiş olursunuz.

Xamarin, C# dili ile çoklu platform mobil uygulama geliştirme olanağı sağlayan bir platform. C# programlama dilini kullanarak Android ve iOS için uygulama geliştirmeyi sağlıyor. Xamarin, yerel SDK ve UI tasarlama mekanizmasını kullandığı için ortaya çıkan uygulama, tamamen yerel (native) oluyor.

Xamarin , C# ile yazılmış kodları App uzantılı IOS Arm Binary kodlarına dönüştürmek için Apple’ın AOT (Ahead of Time) derleyicisini kullanırken, Apk uzantılı Android IL+JIT kodlarına dönüştürmek için ise JIT (Just in Time) derleyicisini kullanır.

Xamarin dışındaki pek çok mobil cross platform, HTML5 ve JavaScript üzerinden çoklu-platform uygulama desteği sunuyor. Bu tür platformlar jQuery Mobile ya da benzeri bir JavaScript kütüphanesi kullanarak, uygulamaları bir kabuk içine gömerler ve ortaya çıkan ürünü sanki bir uygulama gibi gösterirler.

Bu platformlar, aslında bugüne kadar çok büyük işler çıkarılmasında çok fazla öneme sahipler. Bugün, (hibrid) çatı kullanarak geliştirilmiş çok sayıda önemli proje var. Tüm bu uygulamaların ortak özelliği, yerel UI elemanlarına erişemiyor olmaları. Diğer taraftan ortaya çıkan sonuç aslında bir HTML5 teknolojisi olduğundan, uygulama da bir nevi bir web tarayıcı üzerinde çalışıyor. Bu da uygulamanın daha yavaş çalışması anlamına geliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s