Xamarin Forms Sayfa Yapıları

Merhaba arkadaşlar  sizlere bu yazımda Xamarin Forms sayfa yapılarını ve sayfalar arası geçiş için kodlamaları anlatacağım. Xamarin Forms bize  6 adet sayfalama yapısı sunuyor.

Bunlar ContentPage, MasterDetailPage, TabbedPage, CarouselPage, TemplatedPage ve NavigationPage’dir. Şimdi sizlere bunları tek tek açıklayıp kodlamalarını göstereceğim.

 1. Content Page

  Xamarin Forms ile en çok kullanacağımız   içerik sayfa yapısı diyebileceğimiz Content Page’lerdir.ContentPage tek sayfalık işlemlerdir. İçinde dilediğiniz kadar kontrol kullanabilirsiniz.

  ContentPage

 2. MasterDetailPage

  Bu sayfa yapısında Content Page’den farklı sol taraftan çekebildiğimiz bir hamburger menu yapısına sahip olmasıdır. Uygulamalarımızda menü yapısını kolayca oluşturup menü geçişlerini yapabiliriz.

  masterpage

 3. TabbedPage

  Bu sayfa yapısında sekmeler kullanarak sayfalar arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir menü bulunmaktadır.. Uygulamalarımızda menü yapısını kolayca oluşturup menü geçişlerini yapabiliriz.

  tabbedPage

 4. CarouselPage

  CarouselPage sayfa yapısı Panorama gibi Xamarin üzerinde “TabbedPage” yapısına alternatif bir yöntem olarak önerilir ve aynı şekilde Panorama gibi navigasyon amaçlı olarak kullanılır. Aralarında sadece görünüm farkı vardır. Panorama’da olduğu gibi birçok sayfayı CarouselPage’ler vasıtasıyla oluşturabilir ya da görüntüleyebilirsiniz.CarouselPage bize sayfalar arası dolaşmamız için Swipe özelliği sunmaktadır.

  carouselPage

 5. TemplatedPage

  Bu sayfa yapısı tam ekran içeriği bir denetim şablonu ve ContentPage için taban sınıfı ile gösteren bir sayfa oluşturmamızı sağlar.

  TemplatedPage

 6. NavigationPage

  Bu sayfa yapısı bize bir menü oluşturmanızı sağlar. Bu menüye ekleyeceğiniz sayfalar ile kolayca yönlendirmeler yapabiliriz.

NavigationPage

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s